Turqia armatos me dronë luftarakë Ukrainën: Mesazh i hapur për Rusinë?

Dronët turq do ta forcojnë fuqinë ushtarake të Kievit deklaroi ministri i jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba duke lavdëruar mjetet e Ankarasë dhe aftësitë e tyre luftarake. Ai foli për plane…

Amerika shkakton tërmet: Testohet ‘përbindëshi bërthamor’ i ushtrisë amerikane

Marina amerikane ka krijuar një sh përthim të fuqishëm në det të hapur duke përdorur mijëra kilogramë 3ksplozivë, i cili shkaktoi një tërmet artificial me magnitudë 3,9 i shkallës rihter,…

Ushtari i Kosovës zgjidhet i pari në Kroaci: Ushtari më i mirë në garën ndërkombëtare

Në PoligoVAZHDONI KETU PER LAJMIN E PLOTEnin Ushtarak “Eugen Kvaternik” në Slunj të Kroacisë, u mbajt Gara ndërkombëtare e “Ushtarit më të mirë” për vitin 2021. Gara e “Ushtarit me…

Presidentja e Kosovës tregon se çfarë bisedoi me Erdoganin: “Kemi nevojë për investime nga Turqia!”

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu theksoi rëndësinë e mbështetjes së Turqisë në pjesëmarrjen e vendit të saj në organizatat ndërkombëtare. “Do të vazhdojmë të qëndrojmë në kontakt për të bërë…

Ish-ushtari i UÇK-së që i humbi sytë në luftë: I kam lutur shokët të më vrisnin se nuk mund ta duroja dhimbjen

Janë bërë 22 vjet që kur Xhevdet Smajli ka humbur të pamurit pasi ra në një minë të vendosur nga ushtarët serbë. Ai ishte pjesëtar i UÇK-së dhe punonte në…

“Kijamet” në Kosovë: Stuhia e fuqishme ‘merr me vete’ qytetin kosovar, shikojeni videon

Pamje nga stuhia e fuqishme që goditi Lipjanin. Erëra të forta dhe breshër kanë goditur qytetin e Lipjanit ditën e hënë. Në këto pamje të dërguara, mund të shihni intensitetin…

Franca përjeton fundin e botës: Dita bëhet natë për disa minuta, shikojeni videon

Një stuhi me intensitet të lartë goditi gjatë të shtunës pasdite veriun e Francës duke e “kthyer” ditën në natë. Shërbimi kombëtar meteorologjik në Francë, Meteo Francë e cilësoi ditën…

Nuk ka hapje negociatash për Shqipërinë: Zbulohet se cili shtet është shkaku

Të martën do të diskutohet procesi i zgjerimit në Luksemburg në takimin e Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme të BE-së, por nuk pritet ndonjë vendim i rëndësishëm, për vendet që…

SHBA, BE, Kanadaja dhe Britania, bashkojnë forcat dhe i vendojnë sanksione shtetit mik të Putinit

Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian, Britania dhe Kanadaja bashkuan forcat të hënën për të vënë sanksione ndaj disa zyrtarëve të lartë në Bjellorusi për devijimin nga itinerari të një avioni…

VIDEO: Shqiptarët dalin me traktorë në Zvicër për të festuar golat e Shaqirit

Xherdan Shaqiri ka shkëlqyer në fitoren vendimtare të Zvicrës përballë Turqisë mbrëmë në “Euro 2020”.Shaqiri i cili është me origjinë nga Kosova, shënoi dy gola të bukur në fitoren e…