Jepet alarmi! / Irani dhe Rusia fillojnë stërvitje të përbashkëta ushtarake

Forcat e rmatosura të Iranit filluan të martën një stërvitje të përbashkët detare me Rusinë në veri të Oqeanit Indian të krijuar për të “rritur sigurinë” e tregtisë detare, njoftoi…

Erdogan i dërgon mesazh Amerikës dhe jep paralajmërim për luftime të mëdha

Presidenti Erdogan kirtikoi të martën vendet perëndimore për reagimin e tyre të dobët lidhur me ngjarjen e 13 qytetarëve turq nga organizata PKK në zonën e quajtur Gara, në veri…

Presidenti Biden: “Kosova ka vend special në familjen time”

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka deklaruar se Kosova ka vend special në familjen e tij për shkak të punës që ka bërë djali i tij…

Erdogan ‘dridhë’ Amerikën: “Ose me ne, ose kundër nesh!”

“Nëse jeni me ne në NATO, do të jeni të sinqertë me ne. Ju do të jeni pranë nesh. Jo pranë terr0ristëve…” Me këto fjalë i është drejtuar presidenti i…

Vuçiçi e kërcënon Kosovën: “Do t’ju përgjigjemi në një mënyrë që s’do t’ju pëlqejë”

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se Serbia ka informacione se shqiptarët duan që Kosova të anëtarësohet në Konferencën e Gjykatave Kushtetuese.Lidhur me këtë, Vuçiq paralajmëroi një përgjigje, e cila…

Situata del nga kontrolli, Turqia thirr ambasadorin e SHBA-ve në takim urgjent

F0rcat e ushtrisë turke gj3tën trupat e 13 qytetarëve të marrë p3ng dhe më pas të 3kzekutuar gjatë një 0peracioni ushtarak gjatë ditëve të fundit nga terr0ristët e PKK-së ne…

Amerika nuk dorëzohet, përsëri i dërgon mesazh Turqisë: “Hiqni dorë nga sistemi S-400”

Në një bisedë telefonike me Ministrin e Jashtëm turk Mevlut Ogavusoglu, Anthony Blinken diskutoi blerjen e sistemeve ruse të mbrojtjes ajrore S-400 nga ana e Turqisë. Sekretari amerikan i Shtetit,…

Në zemër të ishujve grekë, Turqia bën veprimin e papritur në Egje

Ndërkohë që është në një lutfë akuzash me SHBA-të në lidhje me rasjen e 13 qytetarëve turq gjatë 0peracionit kundër terr0ristëve të PKK-së, veprimi më i fundit i Turqisë ka…

“Gjunjëzohet” Greqia

Greqia është goditur rëndë nga vala e motit ekstrem, që ka përfshirë thuajse të gjithë Evropën. Banorët e Atikës nuk kanë parë imazhe të tilla për shumë vite, pasi i…

Turqia apo Greqia, cili shtet është më i fuqishëm në fushën e betejës?

Turqia dhe Greqia janë në një rivalitet të gjatë që prej themelimit të shtetit grek në fillim të shekullit XIX. Mes tyre janë zhvilluar b3teja që prej asaj kohe deri…