Shefi i NATO-s, Stoltenberg: “Mbrojtja e Evropës sigurohet edhe nga Turqia”

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, theksoi se mbrojtjen e Evropës e sigurojnë vende që nuk janë anëtare të Bashkimit Evropian (BE), në veri të tilla si SHBA-ja, Kanadaja…

Erdogan: “Për vendin tonë, të kesh një marinë të fortë është një domosdoshmëri dhe jo një zgjedhje”

Erdogan në një lidhje direkte nga rezidenca Vahdettin foli për stërvitjen dhe manovrat ushtarake të njohura si “Mavi Vatan 2021”. Kjo stërvitje vjen si rezultat i dislokimit të lutfeanijeve dhe…

Inxhinierët kinezë ndërtojnë tankun e çuditshëm në formë topi

Inxhinierët kinezë kanë realizuar një tank të çuditshëm në formë sferike. Ky lloj tanku është projektuar nga sovjetikët, por nuk u përdor kurrë. Kostoja e tankut ishte gati 26,000 dollarë…

Greqia ftohet që ta ndjekë shembullin e Izraelit – ta njohë pavarësinë e Kosovës!

Këshilltari i kryeministrit në detyrë Avdullah Hoti për Politikën e Jashtme, Alush Gashi ka ftuar Greqinë që ta njohë pavarësinë e Kosovës, raporton Gazeta Express. Gashi ka shkruar se pret…

Ideja e referendumit për “Shqipërinë e Madhe”, kryediplomati gjerman i jep ultimatum Albin Kurtit

Kreu i diplomacisë Gjermane, Heiko Mass në një konferencë për shtyp me homologun e tij serb është shprehur kategorikisht kundër idesë së pr0paganduar nga partia fituese e zgjedhjeve në Kosovë…

E papritur, Edi Rama i bën kërkesën e prerë ministrit të jashtëm italian

Kryeministri Edi Rama, ndodhet për një vizitë në Bari të Italisë, ku zhvilloi dhe një konferencë të përbashkët me Ministrin e Jashtëm italian, Luigi Di Maio dhe Presidentin e Rajonit…

Erdogan: “Sot jemi një nga 3-4 vendet më të mira në botë për dronët”

“Sot jemi një nga 3-4 vendet më të mira në botë për mjetet ajrore pa pilot (dronët).” – tha Presidenti Erdoğan. “Nuk kemi synime mbi territorin, detin dhe sovranitetin e…

Papa Françesku takon klerikun e fuqishëm Shiia në Irak

Papa Françesku po zhvillon një takim simbolik me një nga figurat më të fuqishme të Islamit, Shiia në ditën e dytë të udhëtimit të tij historik në Irak. Takimi i…

E bija e ish-presidentit amerikan! / Ja si po i kalon ditët Ivanka Trump pas largimit nga Shtëpia e Bardhë

Pas transferimit nga Uashingtoni në Florida, Ivanka Trump dhe Jared Kushner po i shfrytëzojnë më së miri ditët e ngrohta të shtetit jugor amerikan. Së fundmi, vajza e ish-presidentit, Donald…

Ish-ambasadori i Arabisë Saudite në Egjipt: “Kam ndihmuar për rrëzimin e Presidentit Mursi në Egjipt”

Ministri për çështjet e Afrikës aktualisht dhe ish ambasadori i Saudise në Egjipt Ahmed Kattan i ftuar në një emision televiziv ka treguar të gjithë kulisat e tij dhe të…