E fyejtën presidentin Erdogan, 13 turqit përfundojnë në burg

Policia turke ka a rrestuar 13 persona që morën pjesë në marshim me rastin e Ditës së Gruas, ku edhe kishin fyer presidentin, Recep Tayyip Erdogan. Mijëra pr0testues marshuan nëpër…

Ambasadorja franceze: “Nuk kemi ndryshuar qëndrim për vizat, Kosova ende nuk i ka plotësuar kushtet!”

Kosovarëve edhe për një kohë të pacaktuar do të duhet t’iu drejtohen Ambasadave të shteteve të BE’së në Prishtinë për të kërkuar paisjen me vizë, në mënyrë që t’iu mundësohet…

Turqit në Kosovë: “Duam një ministri, ose nuk votojmë për qeverinë Kurti!”

Partia Demokratike Turke e Kosovës, nën udhëheqjen e Fikrim Damkës në zgjedhjet e 14 shkurtit fitoi dy deputetë në Kuvendin e Kosovës. Krahas Damkas, në Parlament, turqit do t’i përfaqësoj…

Diplomatja evropiane urgjentisht kërkon të liberalizohen vizat për Kosovën

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Europian, Viola von Cramon, po e mirëpret angazhimin nga Prishtina zyrtare, megjithatë pohon se ka ende një rrugë të gjatë përpara drejt pranimit të Kosovës…

Hipën mbi makinë i rrethuar nga qindra qytetar, Lulzim Basha emocionohet dhe bën premtimin e madh

Kryedemokrati Lulzim Basha ka nisur turin e takimeve paraelektorale në Kavajë, ku iu bë një pritje madhështore. Basha në mungesë të një podium dhe i rrethuar nga qindra njerëz, hipi…

Turqia, Rusia dhe Katari – bashkohen për të “shpëtuar” Sirinë!

Ministrat e jashtëm të Turqisë, Rusisë dhe Katarit riafirmuan të Enjten vendosmërinë e tyre për të kundërshtuar planet s3paratiste në Siri. Pas një takimi trepalësh midis ministrit të Jashtëm turk…

Ish-presidenti bullgar: “Mijëra bullgar dhe shqiptarë janë eliminuar nga regjimi i Titos!”

Ish presidenti bullgar Rosen Plevneliev në një intervistë ekskluzive për BGNES ka theksuar se qindra mijëra bullgarë dhe shqiptarë janë 3liminuar nga regjimi i Titos vetëm pse e kanë kundërshtuar.…

Kroacia do të rrisë praninë ushtarake në Kosovë

Kryeministri i Kroacisë Andrej Plenkoviq ka thënë të enjten në selinë e NATO-s në Bruksel se Kroacia, në javët në vijim, do të rrisë numrin e pjesëtarëve të saj në…

Ky është plani i madh i Amerikës për Ballkanin! Ja çka do të ndodhë me Kosovën dhe Shqipërinë

SHBA është duke përgatitur një paketë me anë të së cilës planifikojnë të zgjidhin të gjithë çështjen e Ballkanit, duke përdorur ‘një karotë dhe një shkop’, sipas një tradite të…

HISTORIKE / Izraeli e Emiratet Arabe bashkojnë forcat për sistemin e mbrojtjes nga dronët

Industria Izraelite e Hapësirës Ajrore njoftoi të enjten se do të zhvillojë një sistem të avancuar të mbrojtjes nga dronët së bashku me prodhuesin shtetëror të armëve në Emiratet e…