Ushtria e NATO-s rrethon bregdetin e Turqisë, çfarë po ndodh?!

Në një shfaqje të bashkëpunimit ushtarak në Mesdheun Lindor, Qipro mori pjesë në manovra të përbashkëta me marinën e Izraelit, Greqinë, SHBA-në dhe Francën, duke praktikuar lutfëra anti-nëndetëse, operacione kërkimi…

Kina është vendi i parë në botë që lëshon ‘pasaportën e vaksinës’

Ministri i Jashtëm kinez, Wang Yi kohët e fundit tha se në të ardhmen e afërt, ndërsa gjithnjë e më shumë vende bien dakord mbi nevojën për njohjen reciproke të…

Grekët dhe maqedonasit të shokuar, zbulohet një testament i Aleksandrit të Madh

Edhe pse kanë kaluar mijëra vite, bëmat, fitoret dhe betejat e Aleksandrit të Madh vazhdojnë të bëjnë bujë dhe të tërheqin vëmendjen e shumë historianëve. Heroi Ballkanas, u bë një…

Vuçiç: “NATO na e hodhi nga lartë, askush nuk na ndihmoi, na morën Kosovën tonë!”

Serbia sa e sa herë kujton s ulmet ajrore të natës që detyruan Beogradin të tërheqë trupat e saj nga Kosova dhe ti japë fund k0nfliktit që mori mijëra jetë…

Ky është fjalimi i fuqishëm i kryeministrit izraelit për Kosovën gjatë vitit 1999

Kombi izraelit dhe kryeministri Benjamin Netanyahu, ka njohur shtetin e Kosovës, por ky i fundit që në vitin 1999 ka përkrahur publikisht popullin e Kosovës. Në ditët me të vështira…

Vjen lajmi i madh nga Amerika, ja kur do të bashkohen trojet shqiptare!

Ne njekohe kur teza e bashkimit kombëtar sa vjen e artikulohet në qarqet e politikës mbarë shqiptare, një hartë e detajuar e një grupit ekspertësh prane CIA amerikane para shikon…

Lideri suprem i Iranit jep alarmin: “Amerika e krijoi ISIS-in”

Lideri i dytë suprem i shtetit të Iranit, Sayyid Ali Khamenei, ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) e kanë krijuar Shtetin Islamik (ISIS) dhe se ato duhet…

Amerika i shet Gjermanisë 5 aeroplanë spiunë, marrëveshja kap shifrën 1.7 miliard dollarë

Departamenti i Shtetit i ShBA-së e ka miratuar shitjen e pesë aeroplanëve spiunë të tipit “P-8A Poseidon”, të cilët kompania Boeing i ka përshkruar si ndër sistemet më të avancuara…

Ekspertët suedezë japin alarmin: “Rusia do të mund ta fitonte luftën me NATO-n!”

Agjencia Kërkimore e Mbrojtjes në Suedi ka parashikuar se një lutfë e hapur në pjesën veriore të Evropës do të mund të rezultonte në bllokimin e vendeve të Baltikut nga…

Pas Zvicrës, edhe ky shtet pritet që ta ndalojë burkën

Një ministër i Sri-Lankës tha të shtunën se vendi i tij do ta ndalojë veshjen e burkave dhe do të mbyllë më shumë se një mijë shkolla islame. Ministri për…