Ish-kryeministri turk: “U thamë ambasadorëve të Turqisë se, nëpër botë ju jeni edhe ambasadorë të Kosovës!”

Reagimet nga Turqia rreth hapjes së Ambasadës së Kosovës në Jerusalem nuk kanë të ndaluar. Pas Ministrisë së Jashtme turke, ka reaguar edhe ish-kryeministri turk, Ahmet Davutoglu, që tash drejton…

Kryeparlamentari turk: “Rusia nuk është vetëm fqinji ynë, por edhe miku dhe partneri ynë i bashkëpunimit”

Kryetari i Asamblesë së Madhe Kombëtare të Turqisë (TBMM), Mustafa Şentop, është shprehur se Rusia nuk është vetëm një fqinj i Turqisë, por edhe një partner i bashkëpunimit. “Rusia nuk…

Analistja gjermane ‘dridhë’ Serbinë: “Vuçiç së shpejti do të ketë ditë të vështira!”

Analistja dhe ekspertja gjermane e situatës në Ballkan, Johanna Deimel, ka thënë se presidenti serb Aleksandar Vuçiq deri më tani kishte arritur të valëviste flamurin e BE – duke pretenduar…

Ish-kryeministri turk, Davutoglu: “Erdogan është fajtor për Ambasadën e Kosovës në Jerusalem!”

Ish-kryeministri turk, tani udhëheqës i opozitës, Ahmet Davutoglu iu bashkua kritikave për hapjen e Ambasadës së Kosovës në Jerusalem, duke theksuar se ai është prekur shumë nga vendimi i Prishtinës,…

Dhëndri i ish-presidentit Trump: “Marrëdhëniet e arabëve me Izraelin po normalizohen!”

Jared Kushner, dhëndër dhe këshilltar i ish-presidentit amerikan Donald Trump, ka thënë se ai pret që vendet e reja të Gjirit të bashkohen në normalizimin e marrëdhënieve me Izraelin. Në…

Sali Berisha bën deklaratën urgjente: “Të anulohet menjëherë!”

Ish-Kryeministri i vendit, Sali Berisha ka bërë një deklaratë urgjente në mediat sociale sa i përket ardhjes së vaksinës nga marrëveshja me kompaninë AstraZeneca. Ai tregoi se shumica e shteteve…

Ngjarje e çuditshme, hapet gropa 6 metra e thellë në këtë vend të njohur shqiptar

Një ngjarje e pazakontë është raportuar ditën e djeshme në Krongj, pranë Syrit të Kaltër. Nga fotot e shpërndara në rrjetet sociale shihet se është hapur një gropë me diametër…

Turqia i dërgon mesazhin e fuqishëm Izraelit, Greqisë dhe Qipros greke

Greqia nënshkroi një memorandum mirëkuptimi në 8 Mars 2021, mbi projektin “EuroAsia Interconnector” të mbështetur nga BE, i cili parashikon krijimin e lidhjeve elektrike midis Administratës Greke Qipriote të Greqisë…

Amerika bën thirrje e madhe për fuqizimin e lidhjeve me Japoninë

Shtetet e Bashkuara po bëjnë thirrje për fuqizimin e lidhjeve ekonomike dhe të sigurisë me Japoninë. Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, dhe ai i mbrojtjes, Lloyd Austin, kanë nisur…

Jepen sinjale të reja, Azerbajxhani dhe Armenia tregojnë fuqinë e tyre përmes ushtrimeve ushtarake

Një ditë pasi Azerbajxhani nisi stërvitjet ushtarake katër-ditore, edhe Armenia njoftoi se do të fillojë ushtrimet ushtarake të shkallës së gjerë më 16 mars. Të dyja vendet, në fund të…