Erdogan: “Turqia është e vendosur që të zgjedhë armiqtë!”

Turqia dëshiron të zgjidhë k0nfliktet dhe të bëjë sa më shumë miq në mënyrë që ta kthejë rajonin e saj në një “ishull paqeje”, tha presidenti turk, Reccep Tayip Erdogan…

Macron paralajmëron Erdoganin: “Mos ndërhyjë në zgjedhjet e Francës, është e padurueshme!”

Presidenti francez Emmanuel Macron paralajmëroi se Turqia do të përpiqet të ndërhyjë në zgjedhjet presidenciale të Francës 2022 në një intervistë televizive. I pyetur nëse do të ketë përpjekje nga…

Ushtria ruse kërkon ndihmë nga Turqia për në Siri

Ushtria ruse i ka kërkuar ndihmë Turqisë në gjetjen dhe ndëhskimin e atyre që janë përgjegjës për g ranatimet e zonave të banuara në qytetin sirian të Alepo të dielën,…

Jepet alarmi, Rusia nis aksionin për kontrollim total të Arktikut

Rusia ka njoftuar se po përshkallëzon kapjen ushtarake në territoreve të Arktikut me testime madhore të mjeteve të saj në rajon. Gjuajtësit Su-34 e Su-35, b0mbardues dhe avionë amfibë Be-200…

SHBA-ja ‘lutje’ Turqisë: “Mos e mbani armatimin rus!”

Shtetet e Bashkuara e kanë përsëritur thirrjen ndaj Turqisë që të braktisë pajisjen me sistemin rus të mbrojtjes r aketore S-400. Gjatë një takimi të mbajtur në Bruksel, Sekretari amerikan…

Merkel pendohet nga vendimi për mbylljen e Gjermanisë: “Ishte gabimi im, u kërkoj falje!”

Angela Merkel ka përmbysur planet për mbylljen e Gjermanisë gjatë Pashkëve. Ky vendim ka ardhur pas kritikave dhe reagime të gjera popullore. N ë një konferencë për shtyp këtë të…

Erdogan: “Turqia dëshiron që rajoni të bëhet ishull i paqes!”

Turqia dëshiron të zgjidhë k0nfliktet dhe të bëjë sa më shumë miq në mënyrë që ta kthejë rajonin e saj në një “ishull paqeje”, tha presidenti turk, Reccep Tayip Erdogan…

Shefi i NATO-s, Stoltenberg, jep deklaratën e fuqishme: “Të ndalim ndikimin e Rusisë në Ballkan!”

Ministrat e Jashtëm të shteteve anëtare të NATO-s ranë dakord ta përforcojnë mbrojtjen nga s ulmet e Rusisë, përfshirë edhe tentimet ruse për të ndikuar në Ballkanin Perëndimor. Sekretari i…

Erdogan i bën thirrjen e fuqishme popullit turk: “Mos i dëgjoni ata që thonë, se ne kemi falimentuar!”

Presidenti Erdogan shpalli manifestin e vitit 2023 në fjalën e tij në kongresin e 7-të të Madh të Zakonshëm i AK Partisë, me slloganin “Siguri dhe stabilitet për Turqinë”. Erdogan…

Macron befason me deklaratën e tij: “Turqia do të përpiqet të ndërhyjë në zgjedhjet e Francës 2022”

Presidenti francez Emmanuel Macron paralajmëroi se Turqia do të përpiqet të ndërhyjë në zgjedhjet presidenciale të Francës 2022 në një intervistë televizive. I pyetur nëse do të ketë përpjekje nga…