Vuçiç mesazh shqiptarëve: “Mos mendoni se Serbia është thyer!”

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç në një intervistë i ka kërkuar shqiptarëve të ndalojnë këcrënimet me Shqipërinë e Madhe. Sipas kreut të shtetit serb, Shqipëria e Madhe është një nga…

Erdogan i dërgon kërkesë Albin Kurtit: “Rishiko vendimin e ambasadës në Jerusalem!”

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan i ka kërkuar kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti që të rishikojë çështjen e hapjes së Ambasadës së Kosovës në Jerusalem të Izraelit. “Pasi e…

Bill Gates jep parashikimin e së ardhmes: “Në fund të vitit 2022 do e kemi mposhtur pandeminë!”

Bill Gates ka deklaruar se bota do të jetë në gjendje të kthehet në normalitet, deri në fund të vitit 2022. Sipas tij, kjo gjë do të bëhet e mundur…

Vuçiç mesazh shqiptarëve: “Mos na kërcënoni me Shqipërinë e Madhe, nuk jemi aq të dobët sa ishim!”

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç në një intervistë i ka kërkuar shqiptarëve të ndalojnë këcrënimet me Shqipërinë e Madhe. Sipas kreut të shtetit serb, Shqipëria e Madhe është një nga…

Edi Rama: “Vaksina kundër Covid-it do bëhet çdo vit!”

Kryeministri Edi Rama ditën e sotme njoftoi se vaksina kundër Covid, do të jetë periodike dhe do të duhet të injektohet të paktën çdo vit ashtu si vaksina për gripin.…

Angela Merkel: “Turqia, një vend me rëndësi strategjike!”

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se Turqia nuk është vetëm një partnere dhe aleate e NATO-s, por edhe një vend me rëndësi strategjike, si vendi i dytë më i populluar…

Erdogan: “Turqia është e vendosur të shton miqtë dhe të zgjedhë armiqtë!”

Turqia dëshiron të zgjidhë k0nfliktet dhe të bëjë sa më shumë miq në mënyrë që ta kthejë rajonin e saj në një “ishull paqeje”, tha presidenti turk, Reccep Tayip Erdogan…

Njihuni me ushtarin anglez që i kushtoi këngë luftës së Kosovës

Të mërkurën janë bërë 22 vite kur NATO-ja filloi fushatën e bmbardimeve ndaj Serbis, duke shënuar kësisoj fillimin e fundit të lutfës gati dyvjeçare në Kosovë. Trupat e NATO-s morën…

Eurodeputeti ‘antishqiptar’ francez: “Jo hyrjes së Shqipërisë në BE dhe jo liberalizim të vizave për Kosovën!”

Eurodeputeti francez, Thierry Mariani, bashkëpartiaku i Marine Le Pen, ka thënë se grupi i tij në Parlamentin Evropian “Groupe Identité et Démocratie”, ka paraqitur qëndrimin kundër dëshirës për zgjerim të…

Njihuni me 9 popuj e lashtë në botë, që ende jetojnë sipas traditave të tyre

Gjermanët, serbët, francezët dhe arabë etj, ka kaq shumë kombe dhe grupe të ndryshme etnike që ne kemi parë, takuar ose lexuar. Por ka edhe nga ata që nuk kemi…