Takohen dy të ‘fortit’ Merkel e Erdogan – ja çfarë biseduan!

Takohen dy të ‘fortit’ Merkel e Erdogan – ja çfarë biseduan!

Kancelarja gjermane, Merkel dhe presidenti i Turqisë, Erdogan zhvilluan një bisedë për kr1zën në Mesdhe përmes një lidhjeje me video, ku nuk ishte asnjë lider tjetër botëror.

Zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert, tha se Merkel ka kërkuar më shumë përparim në drejtim të dialogut por edhe ka mirëpritur zhvillimet e fundit pozitive. Ajo ka ritheksuar rëndësinë e raporteve konstruktive dhe të qëndrueshme mes Bashkimit Europian dhe Turqisë, thotë DPA.