E papritur! Ish-presidenti Trump zyrtarisht hyn në histori – ja çfarë ndodhi me të në Senatin Amerikan

E papritur! Ish-presidenti Trump zyrtarisht hyn në histori – ja çfarë ndodhi me të në Senatin Amerikan

Senati amerikan votoi të martën në mbrëmje për t’i hapur rrugën gjyqit të plotë mbi akuzat ndaj ish-presidentit Donald Trump për nx1tje r3belimi lidhur me ngjarjet ne Kapitol më 6 janar, duke hedhur poshtë një pretendim se procedimi ishte antikushtetues pasi panë videon grafike të ngjarjeve të janarit.

Në seancën e parë për këtë qëllim që do të përcaktonte nëse gjykimi i ish-presidentit ishte kushtetues, 56 anëtarë të Senatit votuan pro, dhe 44 kundër argumentit të demokratëve se procedimi është në përputhje me Kushtetutën e Shteteve të Bashkuara..VAZHDONI KETU PER LAJMIN E PLOTE