REVOLUCION! / Albin Kurti thyen rekordin e Ibrahim Rugovës

REVOLUCION! / Albin Kurti thyen rekordin e Ibrahim Rugovës

Gjatë ditës së djeshme janë zhvilluar zgjedhjet e parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës. Vetëvendosje ka shënuar fitore të thellë në këto zgjedhje, duke marrë numër rekord të votave në nivel të shtetit, shkruan Indeksonline.

Kur kanë mbetur ende vota për tu numëruar, partia e Albin Kurtit ka marrë 372.156 vota. Kjo thyen edhe rekordin e LDK-së së vitit 2001, ku atëherë me në krye Ibrahim Rugovën kishte marrë 359.851 vota. Në ditët në vijim pritet të numërohen të gjitha votat (edhe rreth 3%) si dhe votat me post dhe ato me kusht.