“Atdheu i Kaltër” – Turqia fillon me stërvitjen e madhe në det, jepet alarmi nga helenët

“Atdheu i Kaltër” – Turqia fillon me stërvitjen e madhe në det, jepet alarmi nga helenët

Anija turke “Cesme” që shkakt0i një valë të re tensi0ni me Greqisë dhe Turqisë është larguar nga deti Egje. Anija nuk dihet nëse do të kthehet, ndërkohë që Turqia do të fillojë një stërvitje të madhe ushtarake, të quajtur “Atdheu i Kaltër”.

Siç është njoftuar nga Ankaraja, 87 anije të Marinës Turke dhe Rojës Bregdetare, 27 aeroplanë, 12 helikopterë, F-16, F-4, si dhe forca të tjera do të marrin pjesë në stërvitjen ushtarake, ku Turqia do të tregojë f0rcën.

“Ndoshta, largimi i “Cesme” ka të bëjë me stërvitjen e madhe turke të quajtur “Atdheu i Kaltër” që do të zhvillohet nga 25 shkurti deri më 7 mars në Egje dhe Mesdhe”, shkruajnë mediat greke.