Ish-kryeministri grek, Tsipras: “Sot Turqia do të ishte edhe në pjesën veriore të kufirit grek, nëse…”

Ish-kryeministri grek, Tsipras: “Sot Turqia do të ishte edhe në pjesën veriore të kufirit grek, nëse…”

Kryetari i partisë greke “Syriza” tha se nëse nuk arrihej Marrëveshja e Prespës, sot Turqia nuk do të ishte vetëm në lindje dhe jug-perëndim të kufirit grek, por do të ishte edhe në kufirin verior.

Siç raportojnë nga MIA, Tsipras duke biseduar për marrëdhënies mes Turqisë dhe Greqisë, foli edhe për Marrëveshjen e Prespës dhe përmendi tre memorandumet me Maqedoninë e Veriut të cilat ende nuk janë ratifikuar në Kuvend dhe duke kritikuar Qeverinë e tanishme greke dhe kryeministrin grek, Kyrakos Mitsotakis. VAZHDONI KETU PER LAJMIN E PLOTE