Amerika bën thirrje e madhe për fuqizimin e lidhjeve me Japoninë

Amerika bën thirrje e madhe për fuqizimin e lidhjeve me Japoninë

Shtetet e Bashkuara po bëjnë thirrje për fuqizimin e lidhjeve ekonomike dhe të sigurisë me Japoninë. Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, dhe ai i mbrojtjes, Lloyd Austin, kanë nisur një turne në Japoni dhe Korenë Jugore. Vizita pason një samit online të mbajtur javën e kaluar mes liderëve të Shteteve të Bashkuara, Japonisë, Australisë dhe Indisë.

Temat e diskutimeve të zyrtarëve të lartë amerikan do të përshijnë lirinë e lundrimit në detet e Kinës Jugore dhe Lindore, çështjen bërtham0re të Koresë së Veriut dhe situatën në Mianmar, pas grusht shtetit ushtarak. VAZHDONI KETU PER LAJMIN E PLOTE