Angela Merkel i shkruan Albin Kurtit: “I dashur Kryeministër, ju uroj çdo sukses..”

Angela Merkel i shkruan Albin Kurtit: “I dashur Kryeministër, ju uroj çdo sukses..”

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, përmes një letre e ka uruar Albin Kurtin për zgjedhjen si kryeministër i Kosovës, shkruan Indeksonline.

Merkel në këtë letër e ka përmendur procesin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, teksa i kërkon Kurtit që të jetë i vëmendshëm.

“I dashur Kryeministër, Ju uroj ngrohtësisht për rizgjedhjen tuaj si Kryeministër i Republikës së Kosovës! Ju dhe qeveria juaj keni përpara punë sfiduese, për çfarë vendi juaj mund të mbështetet në Gjermaninë si partner..LETRA E PLOTE