Erdogan: Dronët turq, “më të mirët” në botë

Erdogan: Dronët turq, “më të mirët” në botë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha të shtunën se vendi i tij është sot në mesin e tre ose katër vendeve më të mira në botë në prodhimin e dronëve.

Turqia është e vendosur të jetë në radhen e parë në botë në fushën e çështjeve detare, si dhe në të gjitha fushat e tjera, shtoi ai.

“Turqia është midis 10 vendeve që projektojnë dhe ndërtojnë anijet e tyre lutfarake. Sot, ne jemi ndër tre ose katër vendet më të mira në botë në prodhimin e dronëve,” tha Erdogan.