Jepet alarmi për turqit / Kryeministri grek Mitsotakis, ‘takim’ me presidenin amerikan Biden

Jepet alarmi për turqit / Kryeministri grek Mitsotakis, ‘takim’ me presidenin amerikan Biden

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis dhe Presidenti i SHBA Joe Biden të enjten në mbrëmje patën telefonatën e parë midis tyre që pasi Biden mori detyrën në janar.

Sipas burimeve qeveritare greke, thirrja telefonike zgjati gjysmë ore dhe u zhvillua “në një atmosferë shumë të mirë”.

Mitsotakis do të ngrinte çështjen e veprimtarisë turke në Mesdheun lindor dhe zgjerimin e bashkëpunimit strategjik midis Greqisë dhe Shteteve të Bashkuara.