Jepet alarmi, Rusia nis aksionin për kontrollim total të Arktikut

Jepet alarmi, Rusia nis aksionin për kontrollim total të Arktikut

Rusia ka njoftuar se po përshkallëzon kapjen ushtarake në territoreve të Arktikut me testime madhore të mjeteve të saj në rajon.

Gjuajtësit Su-34 e Su-35, b0mbardues dhe avionë amfibë Be-200 kanë nisur përshtatjen me kushtet ekstreme të të ftohtit, raportonte e përditshmja ushtarake Izvestia.

Këtë muaj Moska ka dërguar gjithashtu gjuajtësit e saj gjigandë MiG-29K në arkipelagun Arktik të Novaya Zemlya për herë të parë, i cili më parë përdorej vetëm për testimet bërtham0re. VAZHDONI KETU PER LAJMIN E PLOTE