Koreja Veriore më e ashpër se Irani, ia bën ‘8 me 2’ Amerikës për bisedimet bërthamore

Koreja Veriore më e ashpër se Irani, ia bën ‘8 me 2’ Amerikës për bisedimet bërthamore

Koreja Veriore tha të enjten tha se do ta shpërfillë ofertën e Shteteve të Bashkuara për bisedime derisa ky vend të tërhiqet nga ajo që e quajti politikë a rmiqësore. Refuzimi erdhi pak ditë pasi Uashingtoni u përpoq të vendoste kontakte me Pjongjangun për rifillimin e bisedimeve bërtham0re.

Deklarata e zëvendësministres së Jashtme të Koresë Veriore, Choe Son Hui, erdhi vetëm disa orë para se kryediplomatët dhe ministrat e Punëve të Jashtme të Shteteve të Bashkuara dhe Koresë Jugore të takohen për bisedime në Seul për të diskutuar rreth programit bërtham0r të Koresë Veriore. VAZHDONI KETU PER LAJMIN E PLOTE