Kryeministri bullgar ‘del nga kontrolli’, përplaset me Rusinë dhe i jep ‘selamin’ e fuqishëm Putinit

Kryeministri bullgar ‘del nga kontrolli’, përplaset me Rusinë dhe i jep ‘selamin’ e fuqishëm Putinit

Kryeministri bullgar, Bojko Borisov i bëri thirrje Rusisë të ndalojë fushatën e spiunimit ndaj vendit të tij. Deklarata u bë një ditë pasi autoritetet bullgare s hkatërruan një grup spiunazhi i cili dërgonte Moskes sekrete ushtarake.

Prokurorët bullgarë kanë akuzuar gjashtë persona, përfshirë ish-oficerë të inteligjencës ushtarake dhe të tanishme, për dërgimin e informacionit të klasifikuar në lidhje me Bullgarinë, NATO-n dhe Bashkimin Evropian në Ambasadën Ruse në Sofje.