Macron e akuzon Erdoganin: “Turqia ka në plan të ndërhyjë në zgjedhjet franceze!”

Macron e akuzon Erdoganin: “Turqia ka në plan të ndërhyjë në zgjedhjet franceze!”

Emanuel Macron shprehu shqetësimin e tij se Turqia do të përpiqet të ndikojë në rezultatin e zgjedhjeve të ardhshme në Francë. “Këcrënimet nuk janë të fshehura, prandaj mendoj se duhet të jemi të qartë” tha ai.

Komentet e tij vijnë në një kohë kur marrëdhëniet franceze-turke po ringjallen pas tesnioneve midis Macron dhe homologut të tij turk, Rexhep Tajip Erdogan, për çështje që variojnë nga roli i Islamit në Francë te veprimet e njëanshme të Ankarasë në Mesdheun Lindor dhe Libi. DEKLARATA E TIJ E PLOTE