Mediat italiane nxjerrin pamjet: “Tërmeti ‘çan’ detin Adriatik dhe krijon një mur prej 3 metrash!”

Mediat italiane nxjerrin pamjet: “Tërmeti ‘çan’ detin Adriatik dhe krijon një mur prej 3 metrash!”

Një vijë e mprehtë në det të hapur, si një çarje. Dhe një mur me onde deri në tre metra i lartë”. Këto janë efektet e dukshme të tërmetit që ndodhi në Detin Adriatik në pasditen e së shtunës. Tërmeti, me magnitudë 5.6, u ndje gjithashtu qartë në zonën e Foggia, veçanërisht në komunat e Gargano.

Në përgjithësi, Deti Adriatik u prek nga një valë e fortë sizmike, me rreth 40 lëkundje me madhësi të ndryshme (nga 2.1 në 4.1). Imazhet e publlikuara nga mediat italiane janë të Francesco Clemente, dhe u morën në bordin e një helikopter ajror taksi që udhëtonte nga Alidaunia për në Ishujt Tremiti. VIDEO