Ngrihet alarmi, Koreja Veriore lëshon dy ràketa afër Japonisë

Ngrihet alarmi, Koreja Veriore lëshon dy ràketa afër Japonisë

Koreja Veriore ka testuar dy r aketa b alistike në orët e hershme të së enjtes. Ky veprim po cilësohet si sf1da më e madhe deri më tani ndaj përpjekjeve të presidentit amerikan, Joe Biden, për të nisur bisedime rreth programit bërtham0r të shtetit k0munist.

R aketat u h0dhën në ujërat lindore të Koresë Veriore dhe besohet të kenë rënë në det jashtë zonës ekskluzive ekonomike të Japonisë, thanë zyrtarët në Tokio.

Testimi i këtyre r aketave u bë pak ditë pasi Bideni i cilësoi si “punë të zakonshme” lëshimin e dy r aketave me rreze të shkurtër fundjavën e kaluar, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta Express.