Ramush Haradinaj dorëhiqet nga kërkesa për tu bërë president: “Nuk e kemi shumicën!”

Ramush Haradinaj dorëhiqet nga kërkesa për tu bërë president: “Nuk e kemi shumicën!”

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj ka deklaruar se ka hequr dorë nga kandidimi për postin e pressidentit të republikës. Hardinaj ka folur para mediave pas takimit që pati me kreun e LVV-së, Albin Kurtin dhe u.d e presidentit, Vjosa Osmanin.

Ai është pyetur edhe nëse ka hequr dorë nga pozita e presidentit, ndërsa është përgjigjur se partia e tij nuk e ka shumicën e votave. Kreu i AAK tha se i takon fituesve të zgjedhjeve të 14 shkurtit të sigurojnë 2/3 e votave në Parlament për zgjidhen e çështjes së presidentit.