Rusia arrestoj 200 anëtarë opozitarë, tani vjen reagimi i fuqishëm nga Amerika

Rusia arrestoj 200 anëtarë opozitarë, tani vjen reagimi i fuqishëm nga Amerika

Sekretari i Shtetit të SHBA-së, Antony Blinken ka reaguar ndaj a rrestimit të 200 personave gjatë një mbledhjeje që opozita në Rusi zhvilloi në Moskë për zgjedhjet bashkiake dhe bëri thirrje për lirimin e tyre sa më parë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë nga llogaria në Twitter, Blinken tha se “Qeveria ruse a rrestoi me arsye të dyshimta 200 politikanë dhe liderë bashkiakë, përfshirë edhe aktivistët politikë Vladimir Kara-Murza dhe Yuliya Galyamina”.