Rusia surprizon Turqinë, i bën propozimin e bujshëm

Rusia surprizon Turqinë, i bën propozimin e bujshëm

Ndërsa kriza ndërmjet ShBA-Rusi po tesNionohet, Rusia duket se po përcjellë disa teknologji të saja në Turqi si shenjë presi0ni ndaj ShBA. Avionet F-35 ka qenë pika e ndarjes ndërmjet TURQISË dhe ShBA e cila u shfaq me sistemin e mbrojtjes ajrore S-400. Kjo vazhdoi me ulje dhe ngritje, lëvizja e befasishme erdhi nga rusët.

Rusia i ka propozuar TURQISË shitjen e avionëve lutfarakë të gjeneratës së pestë të njohur si SU-57. Turqia dhe ekipet e mbrojtjes kanë marrë në shqyrtim tiparet e Su-57 dhe F-35 në fundin e kësaj jave do hartojnë edhe një raport.