Siria jep alarmin: “Ushtria amerikane me 45 autoblinda hynë në Siri!”

Siria jep alarmin: “Ushtria amerikane me 45 autoblinda hynë në Siri!”

Një autokolonë amerikane e automjeteve ushtarake dhe disa depozita karburanti hynë në provincat siriane të Hasakah dhe Deir Ezzor në verilindje të vendit, raportoi televizioni sirian.

Sipas raportit, të paktën 45 automjete të bl induara dhe kamionë me m unicion hynë në Siri, raporton TASS.

Televizioni sirian shprehet se Shtetet e Bashkuara kanë rritur dukshëm praninë e tyre ushtarake në Siri që nga fillimi i këtij viti.