Turqia, Rusia dhe Katari: “Jo ndarje territoriale të Sirisë!”

Turqia, Rusia dhe Katari: “Jo ndarje territoriale të Sirisë!”

Katari, Turqia dhe Rusia lëshuan një deklaratë të përbashkët, të Enjten, në të cilën pohuan gatishmërinë e tyre për të ruajtur sovranitetin, pavarësinë dhe integritetin territorial të Sirisë në përputhje me Kartën e Kombeve të Bashkuara.

Deklarata erdhi pas një takimi trepalësh midis Ministrit të Jashtëm të Katarit Sheik Muhamed bin Abdul Rahman Al Thani dhe homologëve të tij rusë Sergej Lavrov dhe Turqisë Mevlut Cavusoglu ku u diskutuan disa dosje rajonale dhe ndërkombëtare. VAZHDONI KETU PER LAJMIN E PLOTE