Amerika dhe Evropa ‘ultimatum’ Kurtit dhe Vuçiç: “Duam sa më shpejtë të bëni këtë gjë!”

Amerika dhe Evropa ‘ultimatum’ Kurtit dhe Vuçiç: “Duam sa më shpejtë të bëni këtë gjë!”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti para se të merrte mandatin e të parit të vendit tha se nuk e rëndit lart dialogun me Serbinë si prioritet, duke insistuar që punësimi dhe drejtësia janë prioritete më të rëndësishme.

Por, aleatët e Kosovës, ShBA-të dhe Bashkimi Evropian e shohin të rëndësishme vazhdimin e këtij dialogu, shkruan Indeksonline. Ambasadori i ShBA-ve, Philippe Kosnett në një intervistë për T7 në muajin shkurt kishte thënë se bota nuk pret për procesin e dialogut.