Amerika reagon ndaj Rusisë: “Bllokimi i Detit të Zi do të ishte përshkallëzim!”

Amerika reagon ndaj Rusisë: “Bllokimi i Detit të Zi do të ishte përshkallëzim!”

Departamenti amerikan i Shtetit i quajti “përshkallëzim të paprovokuar” planet ruse për të bllokuar pjesë të Detit të Zi. Bllokimi i tyre mund të pengojë hyrjen në portet e Ukrainës. Media shtetërore ruse ka raportuar se Moska synon të mbyllë pjesë të Detit të Zi për anijet e huaja ushtarake dhe zyrtare për gjashtë muaj.

Një veprim i tillë mund të ndikojë në hyrjen në portet ukrainase në Detin Azov, i cili është i lidhur me Detin e Zi përmes ngushticës Kerç. Ngushtica ndodhet në lindje të gadishullit të Krimesë të aneksuar nga Rusia më 2014. VAZHDONI KETU PER LAJMIN E PLOTE