Erdogan e ‘çmend’ Rusinë me projektin e fundit për Kanalin e Stambollit

Erdogan e ‘çmend’ Rusinë me projektin e fundit për Kanalin e Stambollit

Planet e presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan për ndërtimin e një kanali që çon në Detin e Zi, e kanë shqetësuar Moskën. Rusët druhen se gjatë një k0nflikti të mundshëm, kjo do të krijonte një rrugë të re kalimi për lutfanijet perëndimore.

Erdogan njoftoi muajin e kaluar se Ankaraja shumë shpejt do të nisë ndërtimin e kanalit të planifikuar të Stambollit, mes Detit të Zi dhe atij të Marmarasë. Shpresat e presidentit turk janë që nisma ambicioze 25 miliardë dollarëshe të përfundojë brenda 2023-shit, vit ky që shënon 100 vjetorin e Turqisë moderne. VAZHDONI KETU PER LAJMIN E PLOTE