Frikë nga Amerika dhe Evropa? Rusia merr vendimin dhe tërheq trupat nga kufiri me Ukrainën

Frikë nga Amerika dhe Evropa? Rusia merr vendimin dhe tërheq trupat nga kufiri me Ukrainën

Ministri rus i mbrojtjes Sergey Shoigu tha se sot nis rikthimi i trupave të dislokuara së fundmi në jug dhe në perëndim të vendit, duke shtuar se ato kaluan testin e gatishmërisë për lutfim.

Kreu i ushtrisë shtoi se njësi të ushtrisë dhe të divizioneve ajrore ishin transferuar në zonën e kufirit të përbashkët me Ukrainën si pjesë e manovrave të panjoftuara stërvitore, të cilat shkaktuan alarm në Kiev dhe u quajtën nga mediat perëndimore si pararendëse të “një p ushtimi të mundshëm”.