Frikë nga talibanët? Biden merr vendimin e madh: “Trupat amerikanë do të tërhiqen nga Afganistani!”

Frikë nga talibanët? Biden merr vendimin e madh: “Trupat amerikanë do të tërhiqen nga Afganistani!”

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, njoftoi zyrtarisht se trupat amerikane do të kthehen nga Afganistani më 11 shtator, duke thënë se “është koha për t’i dhënë fund lutfës përgjithmonë”, raporton Anadolu Agency (AA).

Duke folur në një fjalim në Shtëpinë e Bardhë mbi planin e tij në lidhje me tërheqjen e trupave nga lutfa më e gjatë e SHBA-së, Biden tha se puna diplomatike dhe humanitare e Washingtonit do të vazhdojë dhe ajo do të mbështesë qeverinë afgane ndërsa SHBA-ja nuk do të qëndrojë e përfshirë ushtarakisht.