Jepet alarmi i kuq, Rusia grumbullon ushtrinë afër Ukrainës

Jepet alarmi i kuq, Rusia grumbullon ushtrinë afër Ukrainës

Shtete e Bashkuara kanë shfaqur s hqetësim në lidhje me atë që e cilësuan si a gresion të vazhdueshëm të Rusisë kundër Ukrainës pas raporteve për grumbullimin e trupave ruse përgjatë kufirit me Ukrainën dhe në Krimenë e aneksuar.

Sekretari i Shtetit, Antony Blinken, bisedoi përmes telefonit me homologun e tij ukrainas, Dmytro Kuleba, ndërsa komandanti i përgjithshëm i ushtrisë amerikane, Gjeneral Mark Milley, i telefonoi udhëheqësit më të lartë ushtarakë në Rusi dhe Ukrainë, njoftuan të mërkurën Pentagoi dhe Departamenti i Shtetit. VAZHDONI KETU PER LAJMIN E PLOTE