Jepet alarmi, Turqia: “Jemi të gatshëm për ti dhënë Libisë mbështetje ushtarake!”

Jepet alarmi, Turqia: “Jemi të gatshëm për ti dhënë Libisë mbështetje ushtarake!”

Turqia është e gatshme ti japë mbështetjen ushtarake Libisë, tha një zëdhënës i Presidentit Rexhep Tajip Erdogan, me Parlamentin e vendit që po përgatitet të autorizojë vendosjen e trupave, citon Arab News.

Turqia mbështet qeverinë e Fayez Al-Serraj në Libi, e cila është ndarë në fraksione rivale politike dhe ushtarake që nga viti 2011 kur sundimtari Muammar Gaddafi u largua. BURIMI LAJMIT