Kina rrethon Tajvanin

Kina rrethon Tajvanin

Forcat e amratosura të Kinës kanë zhvilluar stërvitje ushtarake në perëndim dhe lindje të Tajvanit të hënën në një lëvizje që analistët e cilësuan paralajmërim për ishullin e vetë-qeverisur dhe Shtetet e Bashkuara. Aeroplanmbajtësit kinez Liaoning po kryenin manovra rreth Tajvanit, tha ushtria kineze në një deklaratë të hënën.

Sipas deklaratës së Kinës, ajo ishte një stërvitje rutinore, një trajnim i organizuar sipas planit vjetor, për të testuar efektivitetin e trupave të trajnuar dhe për të forcuar aftësinë e tyre për të ruajtur sovranitetin kombëtar, sigurinë dhe interesat. VAZHDONI KETU PER LAJMIN E PLOTE