Ky është lider i shtetit! / Erdogan hap urën +1000 metra të gjatë në Turqi

Ky është lider i shtetit! / Erdogan hap urën +1000 metra të gjatë në Turqi

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan përuroi të shtunën urën Hasankeyf-2 në qytetin juglindor turk të Batman, një nga urat më të gjata në vend. Përmes një konference video, Erdogan mori pjesë në ceremoninë e hapjes së urës mbi lumin Tigris, e cila lidh Batman dhe Midyat dhe është gjithashtu një zgjidhje për kalimin e digës në rajon.

Ura, 1,001 metra e gjatë, është bërë një nga urat më të gjata në Turqi. Eshtë një urë e ndërtuar sipas standardit të autostradës, dhe gjithashtu përmban një vendkalim për këmbësorë. Ura, me një lartësi maksimale shtylle prej 90 metrash dhe një hapësirë ​​maksimale prej 168 metrash, është ndërtuar në një dizajn hibrid.