Mediat britanike: “Ky është avioni spiun i Amerikës që monitoron lëvizjet e Putinit!”

Mediat britanike: “Ky është avioni spiun i Amerikës që monitoron lëvizjet e Putinit!”

Një avion spiun amerikan, i pagëzuar “Dragonjëza”, sipas emrit të koduar të përdorur nga CIA u pikas javën e kaluar në një bazë ajrore britanike, prej nga u nis për të monitoruar situatën në kufirin mes Rusisë dhe Ukrainës.

Sipas mediave britanike, ishte ndoshta një prej momenteve më të tesnionuara të k0nfliktit mes dy vendeve, me raportime për rreshtimin e mbi 100 mijë trupave në kufi, si dhe vendosjen e anijeve lutfarake në Detin e Zi. Avioni u nis me 16 prill nga baza ajrore Fairford në Britani, drejt Ukrinës. VAZHDONI KETU PER LAJMIN E PLOTE