Merkel merr vendimin e madh dhe telefonon Putinin për situatën e krijuar Rusi-Ukrainë

Merkel merr vendimin e madh dhe telefonon Putinin për situatën e krijuar Rusi-Ukrainë

Pas këcrënimit nga ana e Ukrainës se mund të pusht0jë Kremlinin, reagoi kjo e fundit e cila u përgjigj me të njëjtën monedhë. Për të mbrojtur jetën e qytetarëve në lindje të Ukrainës dhe kjo pas paralajmërimit të shtetit ukrainas, ka ardhur reagimi i kancelares gjermane. Mësohet se Angela Merkel ka telefonuar menjëherë presidentin e Rusisë, Vladimir Putin.

Bëhet me dije se gjatë kësaj telefonate të dy zyrtarëve, është diskutuar për rritjen e tesnioneve në Ukrainën lindore dhe për rastin e b urgosjes së liderit të opozitës ruse, Alexei Navalny. Këtë telefonatë e ka bërë të ditur Kremlini i cili tregoi edhe arsyet. Ndër të tjera mësohet se Putin dhe Merkel, kanë diskutuar edhe për k0nfliktin në Siri dhe krizën politike në Libi.