Njihuni me qytetin nëntokësor të Turqisë (FOTO)

Njihuni me qytetin nëntokësor të Turqisë (FOTO)

Thuhet se Kapadokia e ka marrë emrin nga kuajt pasi legjendat tregojnë se kuaj të egër kanë shëtitur nëpër këto male me shekuj. “Kapadokia do të thotë toka e kuajve të bukur”, shprehet një banor vendas.

Shumë njerëz shkojnë për balonat me ajër të nxehtë ndërsa dielli lind, apo për peizazhin e pabesueshëm të rajonit që është formuar nga llava e një vullkani të gjallë, në të cilin vendasit kanë krijuar shtëpitë, kishat dhe shkollat e tyre. Por njerëzit mahniten edhe nga qytetet nëntokësore dhe formacionet mahnitëse shkëmbore. VAZHDONI KETU PER LAJMIN E PLOTE