Nxehet situata, Merkel ‘selam’ Rusisë: “Largoni trupat ushtarak në kufirin ukrainas!”

Nxehet situata, Merkel ‘selam’ Rusisë: “Largoni trupat ushtarak në kufirin ukrainas!”

Kancelarja gjermane, Angela Merkel i kërkoi sot Rusisë të reduktojë praninë e saj ushtarake në rajonin kufitar me Ukrainën, në një intervistë telefonike me presidentin rus Vladimir Putin.

Të dy udhëheqësit folën për “forcimin e pranisë ushtarake ruse në Ukrainën lindore”, sipas një deklarate nga qeveria gjermane dhe “kancelarja kërkoi që këto përforcime të ulen me qëllim uljen e tensioneve në rajon”. VAZHDONI KETU PER LAJMIN E PLOTE