Para mbërritjes së anijeve amerikane, Rusia i tregon ‘dhëmbët’ duke kryer stërvitje në Detin e Zi

Para mbërritjes së anijeve amerikane, Rusia i tregon ‘dhëmbët’ duke kryer stërvitje në Detin e Zi

Flota detare ruse filloi një stërvitje ushtarake në Detin e Zi të mërkurën, përpara ardhjes së pritur të anijeve lutfarake amerikane në zonë, raportojnë agjencitë ruse të lajmeve.

Ushtrimi përfshin anije lutfarake ruse nga Flota e Detit të Zi me bazë në Krime, helikopterë dhe aeroplanë, raporton Reuters. Si pjesë e ushtrimeve do të praktikohen të s htënat në objektivat ajrorë dhe tokësorë.

Dy anije lutfarake amerikane do të mbërrijnë në Detin e Zi këtë javë, ndërsa Uashingtoni dhe NATO shprehin s hqetësimin për një rritje të numrit të forcave ruse në kufirin me Ukrainën dhe Krimenë.