Pas disa ditëve qetësi, Athina në alarm – avionët luftarakë turq fluturojnë mbi ishujt grekë!

Pas disa ditëve qetësi, Athina në alarm – avionët luftarakë turq fluturojnë mbi ishujt grekë!

Pas disa ditëve qetësi, rikthehen sërish tesnionet mes Greqisë dhe Turqisë. Athina akuzon Ankaranë se paraditen e djeshme shkeli hapësirën e saj ajrore pasi avionë lutfarakë turq “F-16” fluturuan mbi ishujt Makronisi dhe Anthropofagoi.

Prov0kimet vijnë ndërsa ministri i Jashtëm Nikos Dendias kritikoi ambasadorin turk për pretendimet se Greqia po prov0kon vazhdimisht Turqinë. Dy palët janë rikthyer në dialog për cështjen e detit, por për zgjidhje për momentin as nuk bëhet fjalë, ndërsa SHBA dhe BE vijojnë që të bëjnë thirrje për qetësi.