Presidentja evropiane akuzon Erdoganin: “Më la në këmbë se jam grua!”

Presidentja evropiane akuzon Erdoganin: “Më la në këmbë se jam grua!”

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, ka a kuzuar presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan, për seksizëm, duke kujtuar ngjarjen e ndodhur gjatë vizitë së saj në Ankara dy javë më parë.

Në atë takim, ishin vendosur vetëm dy karrige në qendër të sallës, ku u ul Erdogan dhe Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel, ndërsa Von der Leyen u detyrua të ulej në një divan, pas disa sekondash tepër të sikletshme në këmbë. DEKLARATA E SAJ E PLOTE