Pritet urdhëri i Putinit, avionët luftarakë rus rreshtohen pranë kufirit me Ukrainën

Pritet urdhëri i Putinit, avionët luftarakë rus rreshtohen pranë kufirit me Ukrainën

Rreth 150 kilometra larg kufirit mes Rusisë dhe Ukrainës, 15 avionë supersonik lutfarakë rusë janë rreshtuar në një bazë ushtarake, në pritje të urdhrave nga Kremlini për të vepruar. Pamjet e avionëve janë kapur nga kamerat satelitore, në një tjetër dëshmi të tesnionimit të situatës në një prej pikave më të nxehta të globit.

Në fotot e publikuara nga Reuters dhe Agjencia Satelitore Maxar Technologies, avionët b0mbardues rusë, model 15 Su-34, janë vendosur në bazën ajrore “Morozovsk”, një tjetër provë e rritjes së aktivitetit ushtarak rus në javët e fundit. Me një shpejtësi maksimale prej 2200 km/h, këta avionë janë të pajisur me p redha me lazer dhe një a rmë automatike që lëshon rreth 1800 p lumba në minutë. BURIMI LAJMIT