Putin i fut të ‘dridhurat’ Europës, ushtria ruse rrethon shtetin e njohur

Putin i fut të ‘dridhurat’ Europës, ushtria ruse rrethon shtetin e njohur

Bashkimi Europian, ka shprehur një ‘s hqetesim te madh’ për levizjet ushatarake të Rusisë pranë kufirit me Ukrainën. Josep Borrell, shefi i Bashkimit Europian, për marrëdhëniet e jashtme, i ka dhënë mbështetjën e plotë Ukrainës në një telefonatë që bëri me ministrin e jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba.

“Ne po ndjekim me s hqetësim të madh aktivitetet ushtarake rus përreth Ukrainës. Mbështetje të palëkundur për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës”, shkroi Borrell në Twitter. Putin nuk i ka mohuar aktivitetet e fundit ushtarake, por këmbënguli se ato nuk “cen0jnë” askënd.