SHBA ‘dridhë’ rusët: “Ne e mbështesim Ukrainën!”

SHBA ‘dridhë’ rusët: “Ne e mbështesim Ukrainën!”

Sekretari i Shtetit i SHBA, Antony Blinken, në një telefonatë me Ministrin e Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba, pohoi mbështetjen e Uashingtonit për integritetin territorial të Ukrainës përballë a gresionit të vazhdueshëm të Rusisë.

Ukraina dhe Rusia kanë qenë në mosmarrëveshje që nga aneksimi i Krimesë nga Rusia në 2014 dhe lidhur me mbështetjen e saj për r ebelët separatistë që lutfojnë në rajonin lindor të Ukrainës Donbass, ku mendohet se janë v rarë 14,000 njerëz. VAZHDONI KETU PER LAJMIN E PLOTE