SHBA paralajmëron Rusinë: “Ndaloni lojërat kundër Ukrainës, ose..!”

SHBA paralajmëron Rusinë: “Ndaloni lojërat kundër Ukrainës, ose..!”

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky akuz0i të enjten Moskën se po grumbullon trupa në kufirin mes dy vendeve. Ndërkaq, Shtetet e Bashkuara paralajmëruan Rusinë të ndalë aktet “fr1kësuese” ndaj Ukrainës.

Kievi është mbërthyer që në 2014 në k0nflikt me separatistë të mbështetur nga Moska dhe këtë javë zyrtarët ukrainas njoftuan aktivitete të trupave ruse në territorin e aneksuar të Krimesë si dhe në zonën kufitare pranë rajoneve të kontrolluara nga separatistët pro-rusë.

Të enjten, kabineti i Presidentit Zelensky diskutoi situatën me aleatët perëndimorë, përfshirë shefin e Pentagonit, Lloyd Austin. VAZHDONI KETU PER LAJMIN E PLOTE