Tensionet në Ukrainë, reagon Amerika dhe ka një kërkesë për Rusinë

Tensionet në Ukrainë, reagon Amerika dhe ka një kërkesë për Rusinë

Zyrtarët amerikanë nuk janë ende të bindur se Rusia po respekton zotimin që ka ndërmarrë për qetësimin e situatës në Krime dhe përgjatë kufirit rus me Ukrainën pas një shtimi përforcimesh dhe pajisjesh ushtarake për një javë.

Sipas zyrtarëve amerikanë, “është ende herët të vërtetohet” nëse rusët janë angazhuar seriozisht. Pentagoni të hënën tha se duket se disa trupa ruse janë tërhequr, por shton se ende ka rrezik.VAZHDONI KETU PER LAJMIN E PLOTE