Turqia: “Nuk marrim anë në luftën Rusi–Ukrainë!”

Turqia: “Nuk marrim anë në luftën Rusi–Ukrainë!”

Ministri i Punëve të Jashtme i Turqisë, Mevlut Cavusoglu, tha në një intervistë për televizionin NTV se vendi i tij nuk do të marrë anë në k0nfliktin mes Ukrainës dhe Rusisë.

Gjatë fundjavës së kaluar, presidenti i Turqisë, Rexhep Erdogan, bëri thirrje për përfundim të zhvillimeve s hqetësuese në rajonin Donbas të Ukrainës pasi u takua me homologun ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Më vonë, ministri rus i Punëve të Jashtme, Sergei Lavrov tha se Turqia dhe shtetet tjera nuk duhet ta ushqejnë frymën lutfarake në Ukrainë, shkruan Reuters, transmeton Gazeta Express.